04 June 2010

Што треба да направи фудбалот за да стане NBA

Следам редовно спорт. Ол кајнд (освен формула и шах, тоа не се спортови). Секако најатрактивни и најпопуларни се фудбалот и кошарката (NBA, Евролига не е кошарка за мене). Од фудбалот најмногу време посветувам на Англиската Премиер Лига, Лигата на шампионите, а потоа спорадично сите други национални и интернационални натпреварувања. Светското, Европското и Африканското првенство не ги спомнувам посебно, нив сите ги гледаме.

Последниов месец, особено откако завршија националните првенства и кога сите одбројуваме до Африка2010 отаде барата се игра уште еден плејоф во најатрактивното спортско натпреварување, NBA.

Со овој пост би сакал да претставам неколку мои желби кои би било одлично да се пренесат од NBA во фудбалот.

1. Редовни професионални видео извештаи
Секој нормален спортски фан се има соочено со овој проблем. Фудбалот се гуши во т.н. ТВ-Права, и никој не може редовно да дојде до преглед на некоја средба која не можел да ја гледа во живо. Откако ќе заврши било која средба се случуваат војни на YouTube каде корисниците објавуваат видеа од средбата, головите.., за после неколку часа тие видеа да бидат избришани.
Од друга страна, на NBA.com за секоја средба се појавуваат видео клипчиња со најатрактивните моменти уште додека трае средбата, а веднаш по завршувањето на натпреварот редовно има 4-5 минутен Recap со професионален коментар на случувањата, прес-конференции, интервјуа.
Не гледам причина зошто ова не би било случај и во фудбалот.

2. On-screen статистики за време на натпреварот
Ова е голем недостаток на фудбалските преноси. Не ги знам причините за ова, но споредено со NBA фудбалските преноси од статистички аспект се мизерија. Недоволно е на полувреме или на крај да видиме скрин со: шут на гол, корнери, жолти/црвени картони. Што би сакал да видам:
- Посед на топка по играч (минути)
- Приказ на т.н. set-pieces акции
- Приказ на стилот на одбрана/напад
Овие работи во NBA објаснуваат на гледачите зошто фаци како (актуелниот) Рон Артест е битен за тимот, а во фудбалот тоа е оставено на коментаторот (ако го примети, што во македоснки услови никогаш не е случај).

3. Fuckin' видео снимка за спорни ситуации
Аман веќе со старомодно тупење, ова мислам дека е повеќе од јасно дека ќе се воведе, но зошто не го направат тоа ден-порано.

4. Маркетинг стратегија на повисоко ниво
Во фудбалот тоа се сведува само на клубско или на спонзорско ниво, а не на ниво на лига/настан.
Акциите како NBA Cares, Amazing is.., разно-разните промо видеа се очекуваат со нетрпение и се додатен силен удар зошто We love this game.

1 comment:

Anonymous said...

download free dvd movies
[url=http://www.omc-movie.com/?p=6800]Shrek Forever After movie[/url]
free movie downloads
[url=http://www.omc-movie.com/?p=6833]The Nutty Professor movie[/url]
good online movie shop
[url=http://www.omc-movie.com/?p=5993]Barbie in a Mermaid Tale movie[/url]
Truro
[url=http://www.omc-movie.com/?p=5305]Merry Madagascar movie[/url]